Jūlijā, kad sākās ES sankcijas, Dienvidkoreja kļuva vienīgais eksporta galamērķis Krievijas koka granulu ražotājiem. Tomēr uz šo valsti nosūtīto granulu apjoms nevar kompensēt piegāžu samazināšanos uz Eiropu.
2022. gada novembrī Krievija trīskāršoja kurināmā granulu eksportu uz Dienvidkoreju līdz 65 tūkstošiem tonnu, salīdzinot ar 2021. gadu. Eksporta vērtība, saskaņā ar Lesprom Analytics datiem, pieauga līdz 11 miljoniem ASV dolāru, Krievijas granulu vidējā cena bija 180 dolāru par tonnu. Šā gada pirmajos vienpadsmit mēnešos Krievijas granulu ražotāji uz Dienvidkoreju nosūtīja aptuveni 377 tūkstošus tonnu granulu, kopējā eksporta vērtība bija 69 miljoni ASV dolāru. 2022. gadā Krievijas koksnes granulu eksports uz Eiropas Savienību būs par vienu miljonu tonnu mazāks, tā vērtība būs 189 miljoni ASV dolāru. Salīdzinājumam – pagājušajā gadā Krievija uz Eiropu eksportēja aptuveni 2 miljonus tonnu koksnes granulu, iegūstot aptuveni 320 miljonus ASV dolāru.
“Granulu transportēšana uz Austrumiem (Krievijas uzņēmumiem) ir daudz dārgāka nekā uz Rietumiem, loģistika “apēd” visu peļņu,” sacīja Krievijas Nacionālās bioenerģijas kopienas direktore Olga Rakitova.
Tikmēr Eiropā pieprasījums pēc koksnes granulām pastāvīgi pieaug. Koksnes granulu importa apjoms Eiropas Savienībā 2022. gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājās par 5,1%, sasniedzot 494 tūkstošus tonnu.
Galvenie koksnes granulu piegādātāji Eiropā ir ASV (348 tūkstoši tonnu), Ukraina (61 tūkstotis tonnu) un Turcija (26 tūkstoši tonnu). Oktobrī ASV eksports palielinājās par 90% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tādējādi ASV piegādes pilnībā aizstāja Krievijas granulu eksportu uz Eiropu. Tajā pašā laikā Ukraina no ceturtās vietas kurināmā granulu piegādes ziņā ES pakāpās uz otro vietu.
Saskaņā ar piekto sankciju paketi Krievijas granulu eksports uz Eiropu tika pilnībā pārtraukts no 10. jūlija. Tomēr grūtības ar Krievijas koka granulu piegādi Eiropai sākās 8. aprīlī, kad FSC anulēja Krievijas un Baltkrievijas tirdzniecības sertifikātus. Nedēļu vēlāk pārtrauca darboties patērētāju tirgū izmantotie ENPlus sertifikāti. Pēc tam Eiropas uzņēmumi sāka atteikties pirkt Krievijas granulas.
Ņemot vērā Krievijas granulu eksporta pārtraukšanu uz ES, pasaulē lielākais koksnes granulu ražotājs Enviva Inc. paziņoja par desmit gadu līguma parakstīšanu ar Eiropas klientu. No 2027. gada uzņēmums papildus ik gadu Eiropai piegādās 800 tūkstošus tonnu rūpnieciskā kurināmā granulu. Saskaņā ar Enviva sniegto informāciju gada beigās tās kopējie līgumos paredzētie ieņēmumi sasniedza vairāk nekā 23 miljardus ASV dolāru.
Pārtraucot koksnes granulu eksportu uz ES, Krievijā radās grūtības ar atkritumu apglabāšanu kokzāģētavās
Tā kā iekšzemes tirgū nebija pieprasījuma pēc koksnes granulām, Krievijas uzņēmumi sāka apturēt granulu ražotnes.
“Daudzas rūpnīcas paziņoja par ražošanas pārtraukšanu,” skaidro Olga Rakitova. “Bet patiesībā tā uzņēmumu slēgšana. Un nebūs atgriešanās pie iepriekšējās situācijas.” Rezultātā saskaņā ar Krievijas Statistikas aģentūras datiem 2022. gada janvārī-oktobrī koksnes granulu ražošana Krievijā samazinājās par 18% – līdz 1,8 miljoniem tonnu. Gada beigās ražošanas kritums pastiprinājās, oktobrī sasniedzot 30%.