Kas pēc “romantiskās” dabas skaitīšanas gaida zemes īpašniekus?

Māris Liopa, LMSP, la.lv | 10.08.2021

zemeunvalsts.lv komentārs

2017. gadā tapušais raksts liek secināt: bažīties (par kaut ko) var katrs, bet pieredze, sapratne un zināšanas šīs bažas "dara" pamatotas. Fakts, ka ministrijas, kuras darbinieki it kā atbild par vidi un reģionālo attīstību, samērā vieglprātīgi un pavirši attiekušies, attieksies un turpinās attiekties pret tiem cilvēkiem, kas ar savu darbu nodrošina gan ilgtspējību vidē, gan reģionālo attīstību, bija nojaušams jau pirms gadiem pieciem. Nezi, vai ministrijas stratēģija patiesi bijusi nojautas un bažas apstiprināt par katru cenu?

Valstī sācies projekts ar romantisku nosaukumu “Dabas skaitīšana”. Zemes īpašnieki zina, ka runa ir par projekta “Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamo biotopu inventarizācija Latvijā” uzsākšanu. To īstenos personu apvienība “SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment (ELLE) un Latvijas Dabas fonds (LDF)”. Tā nu izskatās, ka atslēgas biotopu kartēšanas laikā deviņdesmito gadu beigās iegūtie dati tiek uzskatīti par veciem un viss jāsāk atkal no jauna. Bet varbūt kopš iepriekšējās kartēšanas izaugusi jauna dabas draugu un ekspertu paaudze, kas arī vēlas piedalīties līdzekļu, kas galvenokārt ir Eiropas Savienības līdzekļi, apguvē un tāpēc meklē un arī laimīgi atrod aizvien jaunas ienesīgas nodarbes.

Biotopu inventarizācija izmaksās 9,5 miljonus eiro. Tāpēc nav brīnums, ka tās pietiek gan filozofiskai aptaujai “Ko latvietim nozīmē daba?”, gan sabiedrisko attiecību firmas noalgošanai, gan “Lielo dabas skaitīkļu” atklāšanai, gan citām aktivitātēm, nemaz nerunājot par aptuveni simt septiņdesmit dabas ekspertiem, kam vairāku gadu laikā tiks garantēts darbs un atalgojums.

Kas pēc “romantiskās” dabas skaitīšanas gaida zemes īpašniekus?

Pievienot komentāru