Kas notiek digitālajā frontē?

Lithuania Tribune | 16.10.2022

Kamēr Ukrainas kaujinieki katru dienu ziņo par nozīmīgām uzvarām frontē, cīņa notiek arī ārpus valsts robežām – un digitālajā cīņā par patiesību iesaistītas arī Baltijas valstis. Kopš kara sākuma eksperti ir dokumentējuši viltus ziņu skaita pieaugumu reģiona plašsaziņas līdzekļos un pastāstījuši, kādi argumenti tiek izmantoti, lai “piesegtu” Krievijas uzvaru karā.

Proeiropeiski noskaņotās Baltijas valstu sabiedrības jau sen ir viens no galvenajiem Kremļa propagandas mērķiem.

Krievijas informācijas operāciju mērķis ir bijis graut reģiona sabiedrību uzticību valsts iestādēm un NATO, uzkurināt etnisko un sociālo spriedzi, kā arī kopš kara sākuma Ukrainā iegūt ārvalstu pilsoņu atbalstu.

Pilsoniskās noturības iniciatīvas (Civic Resilience Initiative, CRI) ekspertu grupas veiktais pētījums par ziņu portāliem krievu valodā Baltijas valstīs ir atklājis, kādus sižetus krievi izmanto, lai attaisnotu brutāla militāra spēka pielietošanu Ukrainā un iegūtu “ārvalstu atzinību” par to. Krievijas propaganda

“Vienlaikus ar karu Ukrainā, Kremļa režīma aģenti Igaunijā, Latvijā un Lietuvā uzsāka aktīvu informācijas kampaņu, cenšoties iegūt krievvalodīgos šo valstu iedzīvotājus agresora pusē. Tiek izmantoti vismaz septiņi dažādi naratīvi, lai radītu Krievijas kā taisnīgas un labvēlīgas valsts tēlu,” stāsta Lūkass Andrjukaitis, dezinformācijas eksperts un pētījuma veicējas organizācijas līdzdibinātājs.

Piemēram, ukraiņi tiek apsūdzēti, ka viņi ir nacistiem līdzīgi un pastrādājuši briesmīgus kara noziegumus. Turpretī NATO un Rietumvalstis tiek apsūdzētas kara kurināšanā, rusofobijā un sabiedrības amoralitātē, sniedzot atbalstu ieročiem, “ar kuriem tiek nogalināti nevainīgi krievi”.

Turklāt Kremļa spēku tiek mēģināts nostiprināt, izraisot krievvalodīgo lasītāju bailes par kara izplatīšanos Eiropā, par kara bēgļu iespējamo prioritātes piešķiršanu kara bēgļiem, nevis uzņemošo valstu pilsoņiem, par reģionālo varas iestāžu bezdarbību Krievijai piemēroto sankciju dēļ utt.

Par pētījumu:

Pētījumu “Baltijas mediju monitorings: pret Ukrainu vērsta kara propaganda Baltijā” veica Pilsoniskās noturības iniciatīvas ekspertu komanda no 2022. gada 13. jūnija līdz 28. augustam. Šajā laika posmā pētnieki, izmantojot NewsWhip, analizēja Baltijas valstu 17 ziņu portālos publicēto informāciju ar krievu valodas saturu un identificēja 520 rakstus, kuros visvairāk lietotāju dalījās ar propagandas vēstījumiem. Turklāt pētījums atklāja intensīvu propagandas medija “RuBaltic” iespiešanos Baltijas valstu informatīvajā telpā.

Eksperti identificēja septiņas visbiežāk atkārtojošos naratīvu grupas: (1) Krievijas un Ukrainas kara notikumi, (2) bēgļi, (3) ekonomisko sankciju sekas, (4) krievu un krievu saziņas valodu izmantojošo minoritāšu situācija, (5) militārie draudi Austrumeiropas reģionam vai riskam, ka karš izplešas ārpus Ukrainas, (6) militārā palīdzība Ukrainai un (7) dažādi. Katras grupas naratīvi ir sadalīti mazākās apakšgrupās.
Ar sīkāku pētījuma aprakstu var iepazīties:
https://lithuaniatribune.com/whats-happening-on-the-digital-front-in-ukraines-war-with-russia-russian-speaking-balts-joining-the-fight/

Pievienot komentāru