Kā Krievijas lielbagātnieki aptumšo valsts ekonomiku

Katharina Buchholz, Statista | 21.03.2022

Ļoti, ļoti bagātos ļaudis postpadomju valstīs mēdz dēvēt par oligarhiem. Terminam ir grieķu izcelsme, un to var brīvi tulkot kā "dažu likumu". Lai gan šis vārds ir kļuvis par strīdus avotu pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas izraisīja Krievijas bagātnieku pastiprinātu pārbaudi, ir tiesa, ka Krievijas miljardieri ir izcili bagāti, salīdzinot ar to Krievijas ekonomikas apmēru, kas radīja šo bagātību.

Kopš Krievija sāka karu (iebruka) Ukrainā, liela daļa šīs naudas ir burtiski izkūpējusi, liecina Bloomberg Billionaires indeksa analīze. Kāpēc? Krievijas ekonomika praktiski sabruka un sākās Krievijas aktīvu izpārdošana visā pasaulē.

Tomēr miljardieru bagātība salīdzinājumā ar IKP Krievijā 10. martā joprojām bija lielāka nekā ASV, Kanādā un vairākās Eiropas valstīs. Atskatoties uz 23. februāri, kad miljardieru bagātība joprojām bija
gandrīz 21% no Krievijas IKP, redzam, cik ārkārtējs patiesībā ir Krievijas īpaši bagāto šķiras stāvoklis.

Saskaņā ar The Economist datiem aptuveni 85% Krievijas miljardieru bagātības var attiecināt uz tā saukto "draugu sektoru", kur biznesa un politiskās sfēras spēlētāji strādā kopā, lai dalītu peļņu un
labvēlību. Zināms, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins gadiem ilgi izmanto šo lojālo un ietekmīgo cilvēku kopumu, lai stiprinātu savu varu. No valsts bagātākajiem cilvēkiem, kas minēti Bloomberg Billionaires indeksā, Apvienotās Karalistes sankciju sarakstā iekļauts Genādijs Timčenko no
investīciju kompānijas Volga Group, savukārt ES sankcijas piemēro Pjotram Avenam no ABH Holdings, Mihailam Frīdmanam no Alfa Group un Ališeram Usmanovam no Metalloinvest.

Arī ASV uzrāda ļoti lielu šīs valsts miljardieru bagātību 14-15% apmērā no IKP. Taču, neskatoties uz to, ka Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvo aptuveni 35% no visiem Bloomberg indeksā iekļautajiem
miljardieriem, ieskaitot 9 visvis... turīgākās personas, kuru "tīrā vērtība" ir 95-221 mljrd. USD, Krievijas miljardieri joprojām ir bagātāki, salīdzinot ar savas valsts ekonomiku.

Augstu vietu bagātības un IKP attiecības ziņā ieņēma Francija, Indija un Kanāda. Šādu rezultātu nosaka dažas izteikti bagātas personas, kas aizēno citus miljardierus attiecīgajās valstīs. Tie ir Bernārs Ārno no LVMH (tīrā vērtība 138 miljardi ASV dolāru) un L'Oreal mantiniece Fransuā Betenkūra Meijere (78 miljardi ASV dolāru) no Francijas, Reliance vadītājs Mukešs Ambani (87 miljardi ASV dolāru) un ostu operāciju magnāts Gautams Adani (84 miljardi ASV dolāru) no Indijas un Čangpens Džao (Binance) (67 miljardi ASV dolāru) no Kanādas.
Otrajai bagātākajai kanādietei Šerijai Bridsonei no investīciju kompānijas Woodbridge, kas kontrolē Thomson Reuters, neto vērtība ir "tikai" 14 miljardi USD.

Valstīs, kur trūkst tik ļoti bagātu personu, parasti ir zemāka miljardieru "tīrās vērtības" attiecība pret IKP, piemēram, Vācijā (7% attiecība), Apvienotajā Karalistē (4%) vai Japānā (1,6%).

Neraugoties uz Ķīnas lielo ekonomisko jaudu, bagātākā ķīniešu, pudelēs pildītā ūdens magnāta Zhong Shanshan kontā pašlaik ir tikai 66 miljardi dolāru. Otrais bagātākais ķīnietis Džans Jimings no TikTok īpašnieka Bytedance neto vērtība ir tikai 45 miljardi USD, tādējādi veicinot valsts pieticīgo rezultātu, proti, 5,7 procentu miljardieru bagātības attiecība pret IKP 10. martā.

Savukārt otrajā vietā esošā Zviedrija mazā valstī uzņem milzīgu skaitu ļoti turīgu miljardieru no biznesa un aristokrātijas pasaules. Šeit atrodas intereses, kas kontrolē globālos dalībniekus, piemēram, H&M, Securitas un Tetra Pak. Savukārt Ikea dibinātāja Ingvara Kamprāda bagātība tika "izkliedēta" pēc viņa nāves 2018. gadā.

Diagrammā izmantotie koeficienti ir balstīti uz Bloomberg Billionaires Index aprēķiniem, kas ietver 500 bagātākos cilvēkus pasaulē, norādot personas, kuru neto vērtība ir aptuveni 5,2 miljardi USD un vairāk.

Kā Krievijas lielbagātnieki aptumšo valsts ekonomiku

Pievienot komentāru