Globālās nenoteiktības apstākļos Eiropas skujkoku zāģmateriālu tirgus perspektīvas ir neskaidras

Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija | 11.07.2023

Situācija Eiropas skujkoku zāģmateriālu tirgū joprojām ir neskaidra, jo dažādi faktori turpina ietekmēt piedāvājumu un pieprasījumu. Viena no nozīmīgākajām ietekmēm ir Ukrainas krīze, kas ir paildzinājusi pārspīlēto reakciju, kas radās C19 pandēmijas laikā. Tā rezultātā tirgū vērojamas svārstības, kad pieprasījums ir vai nu ievērojami mazāks par patēriņu, vai arī ievērojami lielāks. 

Amerikas Savienotajās Valstīs skujkoku zāģmateriālu patēriņš ir sasniedzis zemāko punktu, par ko liecina straujais vienģimeņu mājokļu un būvatļauju skaita samazinājums. Salīdzinot 2023. gada aprīli ar 2022. gada to pašu periodu, vienģimenes mājokļu skaits samazinājās par -28,1%, bet būvatļauju skaits – par -21,2%. Tomēr ir pozitīvas pazīmes, kas liecina par atveseļošanos, jo individuālo mājokļu prognozes 2023. gadam liecina par iepriecinošām tendencēm. Neraugoties uz to, Eiropa turpina palielināt savu tirgus daļu ASV, un no 2023. gada janvāra līdz aprīlim salīdzinājumā ar 2022. gada attiecīgo periodu ir vērojams ievērojams eksporta pieaugums par +25%, sasniedzot 1,79 miljonus kubikmetru.

Eiropa šobrīd ir ieguvusi 16% no ASV skujkoku zāģmateriālu importa tirgus daļas. Tomēr pašā Eiropas tirgū ir vērojamas vairākas atšķirības, un tas gatavojas potenciālajam jaunās būvniecības tempu palēninājumam. Piemēram, Francijā no 2023. gada janvāra līdz aprīlim salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu individuālo mājokļu būvniecības sākšana ievērojami samazinājās -18%. Turklāt gan Eiropā, gan Apvienotajā Karalistē 2022. gada 3. un 4. ceturksnī, kā arī 2023. gada 1. ceturksnī būtiski samazinājās imports. Rezultātā daudzos tirgos krājumu līmenis joprojām ir zems, atsākoties Vispārējās tirdzniecības filiāles (GSB) pasūtījumiem, neraugoties uz lielo spriedzi no tirgotāju puses, kuri cenšas saglabāt minimālus krājumus.

Sarežģītās globālā tirgus dinamikas dēļ ir grūti precīzi noteikt reālo līdzsvaru starp ražošanu un patēriņu. Šo nenoteiktību veicina tādi faktori kā svārstīgais pieprasījums, Krievijas apjoma zaudējums Eiropai, ko nekompensē citi avoti, kā arī notiekošie un gaidāmie ražošanas apjoma kritumi.

Paredzams, ka Francijā renovācijas tirgum būs izšķiroša nozīme pieprasījuma saglabāšanā visa gada garumā, jo īpaši 2024. gadā, kad paredzams, ka jaunās būvniecības tirgus samazināsies. Šī pārorientēšanās uz renovācijas projektiem atspoguļo nepieciešamību pielāgoties mainīgajai situācijai un rast alternatīvus veidus, kā uzturēt kokrūpniecības nozari.

Pievienot komentāru