Gandrīz divas trešdaļas Eiropas apdraud sausums

Wester van Gaal, EU Observer | 18.08.2022

Saskaņā ar Eiropas Sausuma novērošanas centra (European Drought Observatory) nesen publicētajiem datiem ap 60% Eiropas un Apvienotās Karalistes teritorijas pašlaik apdraud sausums. Šie secinājumi balstās datos par 10 dienu periodu jūlija beigās, kas liecina, ka jūlija vidū 45% ES teritorijas bija izsludināts brīdinājums par iespējamu sausumu. Turklāt 15% iedzīvotāju saņēma sarkano brīdinājumu, kas nozīmē nopietnu ūdens trūkumu.

ES klimata novērošanas aģentūra Copernicus 8. augustā ziņoja par jūlijā Eiropā turpinošos karstumu, kad vismaz vienu dienu Spānijā, Francijā un Apvienotajā Karalistē temperatūra pārsniedza +40 °C.

Apvienotajā Karalistē šogad reģistrēts dienas maksimālās temperatūras rekords – +40,3 °C, kas ir pirmā reize, kad valstī reģistrēta temperatūra virs +40 °C.

Maija-jūlija periods Spānijā bija vissausākais, kāds reģistrēts jebkad iepriekš. Saskaņā ar valsts meteoroloģijas aģentūras datiem ūdens krājumi bija viszemākie. Arī Nīderlandes valdība augusta sākumā oficiāli paziņoja par ūdens trūkumu.

Francijas premjerministre Elizabete Borna izsludināja ūdens lietošanas ierobežojumus, aizliedzot iedzīvotājiem laistīt zālienus, mazgāt automašīnas un neļaujot lauksaimniekiem apūdeņot labības laukus. Francijā reģistrēts sausākais jūlijs vairāk nekā 60 gadu laikā, kad nokrišņu daudzums bija tikai 9,7 mm. Rezultātā vairāk nekā 100 Francijas pašvaldībās nav pieejams tekošs dzeramais ūdens, un to piegādā ar kravas automašīnām.

Saskaņā ar ES Kopīgā pētniecības centra pirms divām nedēļām publicēto prognozi karstums un sausums var izraisīt kukurūzas, saulespuķu un sojas pupiņu ražošanas samazināšanos Eiropā par 8-9%. Tas ietekmē arī upju transportu, jo ūdens līmenis turpina pazemināties.

Kaubas mērīšanas punktā Reinā, kas ir vissvarīgākais ūdens transporta ceļš Eiropā, ūdens līmenis 14. augustā bija nokrities par 49 cm, 9 cm mazāk un ūdensceļā nav izbraucams.

Meža ugunsgrēki

Sausuma dēļ ir palielinājies arī meža ugunsgrēku skaits, ir pārspēti vairāki rekordi, jo īpaši Vidusjūras reģionā, kur jūlijā ugunsgrēki ir plosījušies vairāk nekā divas reizes lielākā teritorijā nekā Roma. Eiropas Savienības Mežu ugunsgrēku informācijas sistēmā (EFFIS) no gada sākuma līdz 30. jūlijam Eiropas Savienībā reģistrēta kopējā izdegusī platība 587 868 ha apmērā, salīdzinot ar vidēji ~158 000 ha lielu platību 2006.-2021. gada pārskata periodā.

Gandrīz divas trešdaļas Eiropas apdraud sausums

Pievienot komentāru