Esmu psiholoģijas eksperts Somijā, laimīgākajā valstī pasaulē. Lūk, trīs lietas, ko mēs vienmēr ievērojam!

Dr. Franks Martela | 08.01.2023

Piecus gadus pēc kārtas Somija ir ierindojusies 1. vietā kā laimīgākā valsts pasaulē, liecina Pasaules laimes ziņojums (World Happiness Report).

2022. gada ziņojumā 156 valstu iedzīvotājiem tika lūgts novērtēt savu šodienas dzīvi skalā no 0 līdz 10, kur sliktākā iespējamā dzīve ir 0. Pētījumā tika aplūkoti arī faktori, kas veicina sociālo atbalstu, paredzamo dzīves ilgumu, dāsnumu un korupcijas neesamību.

Man kā somu filozofam un psiholoģijas pētniekam, kurš pēta laimes pamatus, bieži jautā: Kas tieši Somijas iedzīvotājus padara tik ārkārtīgi apmierinātus ar savu dzīvi?

Lai saglabātu augstu dzīves kvalitāti, ir trīs lietas, ko mēs vienmēr ievērojam:

1. Mēs nesalīdzinām sevi ar kaimiņiem.

Ir slavena kāda somu dzejnieka vārsma: Kell' onni on, se onnen kätkeköön. Aptuveni tulkojot, tas nozīmē: Nesalīdziniet un nelepojieties ar savu laimi!

Somi to patiešām ņem pie sirds, jo īpaši, ja runa ir par materiālām lietām un atklātu bagātības izrādīšanu. Reiz sastapos ar vienu no bagātākajiem Somijas vīriešiem. Viņš stūma savu mazuli ratiņos uz tramvaja staciju. Viņš varēja nopirkt sev dārgu automašīnu vai nolīgt šoferi, bet izvēlējās sabiedrisko transportu. Lūk, kā Somijā izskatās veiksme: tāpat kā visiem pārējiem!

Padoms par laimi: vairāk koncentrējaties uz to, kas padara jūs laimīgu, un mazāk uz to, lai izskatītos veiksmīgs. Pirmais solis uz patiesu laimi ir noteikt savus standartus, nevis salīdzināt sevi ar citiem.

2. Mēs neaizmirstam par dabas sniegtajām priekšrocībām.

Saskaņā ar 2021. gadā veiktās aptaujas datiem 87% somu uzskata, ka daba viņiem ir svarīga, jo tā sniedz mieru, enerģiju un atpūtu.

Somijā darbiniekiem ir tiesības uz četru nedēļu vasaras atvaļinājumu. Daudzi no mums izmanto šo laiku, lai dotos uz laukiem un iegremdētos dabā. Jo mazāk ērtību, pat ja mājā nav elektrības vai tekoša ūdens, jo labāk.

Daudzas Somijas pilsētas ir blīvi apbūvētas, tas nozīmē, ka daudziem cilvēkiem daba ir pieejama turpat pie durvīm. Es dzīvoju blakus Helsinku centrālajam parkam, kur regulāri dodos pastaigās.

Padoms par laimi: laika pavadīšana dabā palielina mūsu vitalitāti, uzlabo pašsajūtu un sniedz personīgās izaugsmes sajūtu. Atrodiet veidu, kā papildināt savu dzīvi ar zaļumu, pat ja tā ir tikai dažu augu iegāde mājās!

3. Mēs neizjaucam kopienas uzticības loku.

Pētījumi liecina, jo augstāks ir uzticības līmenis valstī, jo laimīgāki ir tās iedzīvotāji.

Eksperimentā pazaudētais maks 2022. gadā tika pārbaudīts iedzīvotāju godīgums, 16 pasaules pilsētās izmetot 192 makus. Helsinkos 11 no 12 izmestajiem makiem tika atdoti īpašniekam.

Somijas iedzīvotāji mēdz uzticēties viens otram un augstu vērtē godīgumu. Ja esat aizmirsis savu klēpjdatoru bibliotēkā vai pazaudējis tālruni vilcienā, varat būt pilnīgi pārliecināts, ka to saņemsit atpakaļ.

Bērni bieži brauc mājās no skolas ar sabiedrisko transportu un rotaļājas bez uzraudzības.

Padoms par laimi: padomājiet, kā jūs varat parādīt sevi sabiedrībai! Kā jūs varat radīt lielāku uzticēšanos? Kā jūs varat atbalstīt politiku, kas balstās uz šo uzticēšanos? Arī mazi soļi, piemēram, durvju atvēršana svešiniekiem vai vietas atvēlēšana vilcienā, ir nozīmīgi.
Dr. Franks Martela ir filozofs un psiholoģijas pētnieks, kurš pēta laimes pamatus. Viņš ir arī pasniedzējs Ālto universitātē Somijā un grāmatas "Brīnišķīga dzīve: ieskats jēgpilnas eksistences meklējumos" autors.

Pievienot komentāru