ES pieņem “visu laiku nopietnāko tiesību aktu klimata aizsardzībā”

Energy Monitor | 29.04.2023

Spēkā stājušies trīs galvenie tiesību aktu kopuma “Fit for 55” elementi – oglekļa robežnodoklis, taisnīgas pārejas fonds un oglekļa cena benzīnam un mājokļu apkurei.

ES Padome 25. aprīlī galīgajā redakcijā pieņēma trīs būtiskas izmaiņas ES tiesību aktos klimata jomā un tās ir stājušās spēkā. Turpmākajos gados uzņēmumiem un iedzīvotājiem gaidāmas lielas pārmaiņas. Šo izmaiņu trijotne ir pamats 2021. gada vasarā ierosinātajam tiesību aktu kopumam “Fit for 55”, kas ES paredz līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas par 55%, salīdzinot ar 1990. gada līmeni, un īsteno Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Ursulas fon der Leienas noteikto ES Zaļo kursu.

EP deputāts no Vācijas Pēters Līse, kurš sarunās pārstāvēja centriski labējo Eiropas Tautas partiju, pieņemto tiesību aktu kopumu “Fit for 55” nosauca par “visu laiku nopietnāko klimata aizsardzības tiesību aktu”, kas regulatīvo izmaiņu ziņā pārspēj ASV Inflācijas samazināšanas likumu.

CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism): pasaulē pirmais oglekļa robežnodoklis

Vislielāko starptautisko uzmanību droši vien izpelnīsies pasaulē pirmā oglekļa robežnodokļa, ko sauc par oglekļa robežkontroles mehānismu (CBAM), pieņemšana. Preces, ko ES importē no valstīm ar mazāk stingriem tiesību aktiem klimata jomā, tiks apliktas ar ievedmuitu, lai izvairītos no “oglekļa emisiju pārvirzes”, kad Eiropas uzņēmumi varētu pārvietot ražošanu ārpus ES, lai izvairītos no oglekļa cenas, vai saskartos ar negodīgu konkurenci pasaulē. ES ir devusi šim pasākumam neveiksmīgu nosaukumu, jo, nosaucot to par nodokli vai tarifu, būtu nepieciešams vienprātīgs balsojums Padomē, kas būtu veto, un to būtu vieglāk apstrīdēt Pasaules Tirdzniecības organizācijā.
Lasīt visu rakstu

Pievienot komentāru