ES panākta nozīmīga vienošanās par Dabas atjaunošanas regulu

The Guardian | 11.11.2023

Tiesību aktos tiks noteikti mērķi līdz 2030. gadam atjaunot 20% ES sauszemes un jūras biotopu, bet līdz 2050. gadam – 90% degradēto biotopu.

ES likumdevēji un dalībvalstis ir panākuši vienošanos par Dabas atjaunošanas regulu. Jau iepriekš tās noteikumi tika mīkstināti, jo, kā apgalvoja kritiķi, radītu neizbēgamas problēmas lauksaimniekiem.

Dabas atjaunošanas regula (likums), kas ir viens no Eiropas zaļās vienošanās pīlāriem un par kuru ritējuši gana karsti strīdi, liks ES valstīm līdz desmitgades beigām atjaunot vismaz 20% ES sauszemes un jūras biotopu. Regulā ir noteikti saistoši mērķi līdz 2023. gadam atjaunot vismaz 30% degradēto biotopu, līdz 2040. gadam – 60%, bet līdz 2050. gadam – 90%.

“Mēs saskaramies ar arvien dramatiskāku realitāti: ES daba un bioloģiskā daudzveidība ir apdraudēta, un tā ir jāaizsargā,” teica Spānijas vides ministre Teresa Ribera.

Politiķi ir asi apstrīdējuši tiesību akta noteikumus, ņemot vērā Eiropā notiekošo pretdarbību pret zaļo politiku. Eiropas Tautas partijas (EPP) – centriski labējās grupas, kurai pieder Eiropas Komisijas priekšsēdētāja un zaļā kursa aizstāve Ursula fon der Leiena (Ursula von der Leyen),– opozīcija jūlija balsojumā gandrīz pilnībā noraidīja likumprojektu.

Vides aktīvisti nav sajūsmā par Eiropadomes, kas pārstāv dalībvalstis, un Eiropas Parlamenta noslēgto vienošanos.

“Esam atviegloti, redzot, ka sarunu vedēji nav pilnībā pievīluši Eiropas pilsoņus,” sacīja BirdLife Europe dabas atjaunošanas politikas pārstāve Sofija Ruišerta (Sofie Ruysschaert).

EPP, lielākā politiskā grupa Parlamentā, pauda gandarījumu, ka citas grupas pietuvojušās tās nostājai. EPP norādīja, ka regulas teksts ir ievērojami uzlabots, tostarp svītrota prasība, kas paredzēja nodrošināt, ka 10% lauksaimniecības zemju ir ainavas elementi, piemēram, dzīvžogi un puķu joslas, un pievienots teksts, ka valstīm nav pienākuma izmantot ES lauksaimniecības fonda līdzekļus dabas aizsardzībai.

EPP panākusi vairākas atrunas lauksaimnieku labā, tostarp ārkārtas bremzi, lai iesaldētu vides aizsardzības mērķus, ja tiktu apdraudēta pārtikas ražošana.

https://www.theguardian.com/environment/2023/nov/10/eu-strikes-landmark-deal-nature-restoration-law

Pievienot komentāru