Ekoloģiskā apokalipse

Artis Svece, Rīgas Laiks | 10.03.2021
... fotogrāfija bija uzņemta augustā, kad Arktikā ir siltākais laiks un kūstoši ledusgabali nav nekas neparasts. Tātad attēlu nevarēja uzskatīt par pierādījumu, ka leduslāči ir katastrofas priekšā un nepieciešama tūlītēja rīcība, lai novērstu straujo globālo sasilšanu. ...
 

Aģentūra Associated Press 2007. gada februārī, lai ilustrētu ANO ziņojumu par globālo sasilšanu, publiskoja fotoattēlu, kurā bija redzami divi baltie lāči, kas patvērušies uz ledus gabala. Attēls bija tik iespaidīgs, ka to pārpublicēja neskaitāmi preses izdevumi un prezentācijā par globālo sasilšanu izmantoja Als Gors. Turklāt fotogrāfiju pavadīja izteikumi par “brīnišķajiem dzīvniekiem, kas burtiski tiek izstumti nebūtībā” (Gors), un līdzjūtīgi komentāri par lāčiem, kuri “nedroši turas uz tā, kas palicis pāri no ledus gabala” (Daily Mail). Tomēr drīz vien mediju kritiķi norādīja, ka fotogrāfijas uzņemšanas apstākļi īsti neatbilst tam, kā attēls tiek interpretēts.

Savā ziņā pat var teikt, ka pilnīgi viss šajā attēlā bija pārprasts. Fotogrāfija tika uztverta un pasniegta kā reportāža par pašlaik notiekošo, bet fotoattēls bija uzņemts divarpus gadus pirms brīža, kad Associated Press nolēma to izmantot. Nobīde laikā bija būtiska arī tāpēc, ka fotogrāfija bija uzņemta augustā, kad Arktikā ir siltākais laiks un kūstoši ledusgabali nav nekas neparasts. Tātad attēlu nevarēja uzskatīt par pierādījumu, ka leduslāči ir katastrofas priekšā un nepieciešama tūlītēja rīcība, lai novērstu straujo globālo sasilšanu.

Ekoloģiskā apokalipse

Pievienot komentāru