Kā Izraēlas un Hamas karš atklāja ES nenozīmīgumu: starptautisko krīžu saasināšanās laikā ģeopolitiskais kontinents ir atstāts malā.
Vismaz Eiropai vairs nav jāpacieš Henrija Kisindžera (Henry Kissinger) banālais jociņš: kam zvanīt, ja vēlaties piezvanīt uz Eiropau. Neviens nezvana.
No ļoti daudzām ģeostratēģiskajām ilūzijām, kas pēdējās dienās ir sabrukušas, visnožēlojamākā atziņa ikvienam Eiropā dzīvojošam cilvēkam būtu šī: “Nevienam nav svarīgi, ko domā Eiropa. Visā starptautisko problēmu virknē, sākot no Kalnu Karabahas un Kosovas un beidzot ar Izraēlu, Eiropai ir atvēlēta labprātīgas NVO loma, kuras humānais ieguldījums ir apsveicams, bet citādi tiek ignorēts.”
27 dalībvalstu blokam vienmēr ir bijis grūti formulēt saskaņotu ārpolitiku, ņemot vērā atšķirīgās nacionālās intereses, tomēr tas joprojām bija nozīmīgs, galvenokārt, tirgus lieluma dēļ. Tomēr ES starptautiskā ietekme mazinās, ņemot vērā tās ekonomikas lejupslīdi un nespēju īstenot militāro spēku laikā, kad pasaulē pieaug nestabilitāte.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Ursula fon der Leiena (Ursula von der Leyen) 2019. gadā, stājoties amatā, solīja ģeopolitisku spēku. Tā vietā ES ir devalvējusies pašas Eiropas mērogā, spēlētājiem pie augstākā sarunu galda radot zināmu izbrīnu un neizpratni, bet, lielākoties, ES mulsina pati sevi tās iekšējo pretrunu kakofonijā.
Ja šāds secinājums izklausās skarbi, atcerieties: Hamas nedēļas nogalē nogalināja simtiem Izraēlas civiliedzīvotāju, pirmdien ES paplašināšanās komisārs Olivers Vārhelijs (Olivér Várhelyi) pirmdien paziņoja, ka bloks nekavējoties pārtrauks 691 miljonu eiro lielu atbalstu Palestīniešu pašpārvaldei. Dažas stundas vēlāk Slovēnijas komisārs Janezs Lenarčičs (Janez Lenarčič) iebilda savam ungāru kolēģim, uzstājot, ka iepriekšminētā palīdzība turpināsies tik ilgi, cik būs nepieciešams.
EK preses dienests pēc tam nāca klajā ar paziņojumu, ka ES steidzami pārskatīs dažas palīdzības programmas, lai nodrošinātu, ka līdzekļi netiktu novirzīti terorismam, kas faktiski nozīmē, ka šādi drošības pasākumi nav tikuši ieviesti. ES ārpolitikas vadītājs Žozefs Borels (Josep Borrell) 10. oktobrī pauda, ka jebkuras palestīniešiem sniegtās palīdzības pārskatīšanas iznākums bijis iepriekš nolemts: “Mums būs jāatbalsta vairāk, nevis mazāk.”
Rezumējot: 24 stundu laikā Eiropas Komisija no sākotnējā paziņojuma par jebkādas palīdzības pārtraukšanu palestīniešiem, nonāca pie signāla, ka EK līdzekļu plūsmu palielinās.
https://www.politico.eu/article/israel-hamas-war-europe-eu-power-irrelevance/