Eiropas valstī Latvijā varas kārotāji piedāvā “pilsētas atbrīvošanu no CO2 izmešiem”

Sarnoulph Greensherz | 01.06.2021

Lai arī Eiropas Savienība un Latvija klimata neitralitāti apņēmušās panākt līdz 2050. gadam, izrādās Latvijā sastopams “pionieru pulciņš”, kura biedri piedāvā īstenot pasākumus, lai jau 2030. gadā kāda Latvijas pilsēta būtu ne vien klimatneitrāla, bet pat “brīva no CO2 izmešiem”.

Tas nav joks vai no trakomājas izbēguša cilvēka vēstījums, bet viens no partiju apvienības priekšvēlēšanu programmas punktiem gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

Skaidri un gaiši: “Īstenosim pasākumus, lai 2030. gadā ... būtu no CO2 izmešiem brīva pilsēta”. Kāpēc daudzpunkte? Nevēlos šo “pionieru pulciņu” reklamēt. Tas gan iecerējis uzvarēt ne tikai pilsētiņas pašvaldību vēlēšanu sacensībā, bet, iespējams, triumfēt vissavienības (protams, Eiropas) mērogā, nopelnot vissavienības atzinību. Kā apstiprinājums un balva derētu ceļojošais kauss vai karogs, un goda raksts, un vimpelis. Varbūt laika gaitā veidosies apvienība, kurā iekļausies Eiropas un, vēlāk, pasaules pilsētas – “brīvas no CO2 izmešiem”.

Lasot šo cēlo apņemšanos un svinīgo solījumu par no CO2 izmešiem brīvu pilsētu, prasīt prasās pajautāt: “Kā jūs, biedri, šo plānu realizēsiet?” Proti, cilvēki, dzīvnieki, augi, elpojot, uzņem skābekli, izdalot CO2 (tikai augi, tai skaitā, koki, fotosintēzes procesā uzņem CO2 un izdala skābekli). Ja “pionieru pulciņš” vinnēs vēlēšanās un vēlēsies šo solījumu (par pilsētas “atbrīvošanu no CO2 izmešiem”) realizēt, tas nozīmē, ka turpmākajos gados no pilsētas ir “jāaizvāc” visa apstrādes rūpniecība, kas tajā vēl palikusi (ja palikusi), jāslēdz katlumājas, jāaizmūrē privātmāju skursteņi... Noslēdzošajā fāzē jāpadzen (ja darba vietu nav, siltuma nav, pārvāksies paši) visi lokālpatrioti, kas vēl palikuši un patriecami.

Absurds! Muļķības! ...cerams

Varbūt solītāju rīcībā ir jaunākās tehnoloģijas, par kurām zina tikai daži, kālab šī Latvijas pilsēta būs pirmā ne tikai Latvijā, Baltijā, Eiropā, bet pasaulē - brīva no CO2 izmešiem. Tad gan... daudz kas top skaidrs un viss nostājas savās vietās. Progresīvās cilvēces pārstāvji, zinātnieki un interesenti straumēm plūdīs turp, lai smeltos pieredzi un iegādātos “know how” patentu. Latvijas valdībai, kāds prieks, tautsaimniecības sildīšana Covid-19 krīzes seku mazināšanai vairs nebūs vajadzīga! Eiropas komisija ar Eiropas parlamenta deputātiem brauks mācīties, kā to paveikt ātri un vienkārši, iespējams, bez milzu (miljoniem vai miljardiem eiro) izdevumiem. Nu, ko! Ambiciozs plāns. Protams, šādi “sasniegumi” noteikti ir tā vērti, lai pretendētu uz kādu starptautisku prēmiju.

Jādomā, “pionieru pulciņš” neliegs savas zināšanas un pieredzi arī citu Latvijas pilsētu vadītājiem un, vēl jo vairāk, Ministru kabinetam un Saeimai. Tieši pēdējie varētu virzīt nevis 30 gadu plānu CO2 izmešu samazināšanai un klimata neitralitātes sasniegšanai, bet to visu, par spīti atpalikušajai savienībai, īstenot nepilnu desmit gadu laikā, uzvarot ir vissavienības sacensībās, ir nostājoties progresīvās cilvēces priekšgalā.

Bet... varbūt politpulciņa programmā ierakstītais “Īstenosim pasākumus, lai 2030. gadā ... būtu no CO2 izmešiem brīva pilsēta” ir vienkārša vēlētāju intelekta un, jo īpaši, sapratnes pārbaude, jo galu galu vēlētājus nereti žargonā mēdz dēvēt par aitu vai aunu baru. Runājot ar konkrētajā pilsētā mītošajiem, viņi patiešām izbrīnīti raudzījās uz jautātāju, kā no psihiatriskās slimnīcas netīšām izlaistu cilvēķeli vai citplanētieti.

Pilsētas “aborigēni” min citu, ļoti vienkāršu atbildi – muļķība. Tik vienkārši! Pašlaik politiskās modes virsotnē ir viss, kas saistīts ar zaļumu, proti, zaļais kurss, zaļā ekonomika, klimata neitralitāte, un pavadošie lozungi, kam bieži vien nav racionāla pamata, kurus pašreizējais tehnoloģiju līmenis neļauj atrisināt. Zinātniskās fantastikas žanrs, bet, lai potenciālajiem vēlētājiem izpatiktu, programmā ietver CO2 izmešu samazināšanu. Citiem vārdiem sakot, “zaļi domājošu, bet maz ko saprotošu” vēlētāju pievilināšanas ēsma. Iespējams, sākotnējā ideja bija nedaudz citādāka: klimata neitrāla pilsēta (cik emitē CO2, tik piesaista, kas gan pilsētas gadījumā arī īsti reāli nešķiet), bet, tekstu īsinot, sanāca kā sanāca. Politpulciņa līderis un viņa līdzgaitnieki “soratņiki” (соратники) gan NEIZLASĪJA, ko uzrakstījuši, un nepadomāja, kā tas saprotams.

Iespējams, šis ir vislabākais piemērs, KĀPĒC, pirms izvēlēties, deputātu un mēru kandidātu sarakstu vietā jāpētī, ko sola attiecīgais “pionieru pulciņš”. Ja pašvaldību vēlēšanās tiek solīta “pilsēta bez CO2 izmešiem”, bail pat domāt, ko varētu apsolīt, piemēram, 2040. gadā... Teiksim, “visa Eiropas valsts Latvija brīva no CO2 izmešiem.” Sociālistiskās sacensības gars joprojām ir dzīvs no PSRS laikiem un svarīgi ir ne tikai panākt, bet apdzīt visu pasauli! Tas nekas, ka no CO2 izmešiem brīva valsts būtībā nozīmē valsti bez cilvēkiem, bet, ja nav iedzīvotāju, arī valsts nepastāvēs.

Ja cilvēku grupa, lai iegūtu varu pašvaldībā ir gatava apsolīt būtībā nerealizējamu ideju, ko tie paši ļautiņi varētu solīt, lai nokļūtu pie valsts vadības ruļļiem? Savulaik cilvēkus skoloja plakāti “Esiet modri!”. Mūsdienās vēl trāpīgāk būtu piebilst: “Lasiet, ko pie varas esošie un varu vēl gribošie, raksta savās īsajās un garajās programmās! Izlasīto ““izlaidiet caur smadzeņu analizatoru”, uzdodiet jautājumus, kā un kad rakstīto īstenos, un tikai tad izvēlaties, par ko balsot.”

P.S. Ja gribat zināt, kuras Eiropas pilsētas vēlēšanās, kurš politpulciņš sola šādu “brīnumu”, lūdzu, rūpīgi izlasiet attiecīgās valsts – Latvijas – pašvaldību vēlēšanu priekšvēlēšanu programmas. Var gadīties, Jūs gaida krietni vairāk pārsteigumu, nekā cerēts!

Komentāri

Andris
Konkrētā pilsēta, kuru sola brīvu no CO2 ir Jelgava, saraksts ZZS. Šeit plašāks apkopojums par zaļajiem solījumiem novadu vēlēšanu sarakstu programmās. https://www.facebook.com/zalaisbarometrs.nr1/posts/412357250218329

Pievienot komentāru