Eiropa nepietiekami novērtē sava amatniecības mantojuma ekonomisko devumu

Sander Glas, EU Observer | 20.04.2022

Šonedēļ Eiropas Komisija ierosināja sistēmu reģionālo nozaru un amatniecības izstrādājumu intelektuālā īpašuma aizsardzībai, iedvesmojoties no līdzīgas aizsargātas ģeogrāfiskās “preču zīmes” panākumiem, ko izmanto vīniem, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un lauksaimniecības produktiem.

Tas attieksies vai vismaz varētu attiekties uz dažādiem izstrādājumiem, piemēram, Murano stikls, Donegal tvīds, Porcelaine de Limoges, Solingen galda piederumi un Boleslawiec keramika. Priekšlikuma mērķis ir uzlabot cīņu pret viltotiem produktiem un sniegt īpašu atbalstu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

Bet dažiem šāds lēmums nāk par vēlu... Piemēram, 2017. gadā Poterie Renault pēdējo reizi kurināja savas krāsnis, jo pēdējos gados uzņēmums cīnījās, lai savilktu galus. Podniekdarbnīcas slēgšana ir mūsdienīgs stāsts, viens piliens plašākā mazo uzņēmumu slēgšanas vilnī. Tas ilustrē, kā Eiropa nespēj realizēt sava amatniecības mantojuma ekonomisko potenciālu. Likvidācijas brīdī pie Poterie Renault stūres nebija ne tā dibinātāji, ne viņu dēli un meitas, bet gan piektā paaudze, kas vada podniecības uzņēmumu Argent-sur-Sauldre, pilsētā ar 2000 iedzīvotājiem Luāras ielejā.

Pievienot komentāru