COP27: Vai Indijā patiešām pielāgosies klimatam draudzīgam dzīvesveidam?

Navin Singh Khadka, BBC World Service | 11.11.2022

Nesen Apvienoto Nāciju organizācijai iesniegtajā atjauninātajā klimata rīcības plānā Indija ir minējusi videi draudzīgu dzīvesveidu kā vienu no galvenajiem veidiem, kā cīnīties pret klimata pārmaiņām. Bet vai valsts var to līdzsvarot ar savām ekonomiskajām ambīcijām?

Valstīm, kas parakstījušas ANO Konvenciju par klimata pārmaiņām, ik pēc pieciem gadiem jāiesniedz plāns, ko dēvē par nacionāli noteikto ieguldījumu (NDC). Tajā sīki izklāstīts, kā tās plāno samazināt oglekļa emisijas, lai palēninātu globālo sasilšanu, un pielāgoties klimata pārmaiņu ietekmei.

Indijas atjauninātajā NDC ir iekļauta, piemēram, oglekļa emisiju apjoma samazināšana uz IKP vienību un fosilā kurināmā izmantošanas samazināšana elektroenerģijas ražošanai. Taču saraksta augšgalā ir “LiFE - dzīvesveids videi”, “veselīgs un ilgtspējīgs dzīvesveids, kas balstīts uz saglabāšanas un mērenības tradīcijām un vērtībām, tostarp izmantojot masu kustību”.

“LiFE vīzija ir dzīvot dzīvesveidu, kas ir saskaņā ar mūsu planētu un nenodara tai kaitējumu,” teikts valdības paziņojumā. Pirmo reizi to ierosināja premjerministrs Narendra Modi 2021. gadā Glazgovā notikušajā COP26 samitā.

Taču eksperti apgalvo, ka pastāv pretruna starp šo mērķi un patēriņa pieaugumu, ko gan veicina, gan stimulē ekonomikas izaugsme.

COP27: Vai Indijā patiešām pielāgosies klimatam draudzīgam dzīvesveidam?

Pievienot komentāru