Čehija, protesti, klimats

Zemeunvalsts.lv, Ruth Fraňková | 15.10.2019

Prāgā oktobra sākumā plānotie protesti domāti “ierasto darbību traucēšanai”, teic viens no kustības “Sacelšanās lai izdzīvotu!” aktivitāšu organizētājiem.

“Sacelšanās lai izdzīvotu!” Čehijas atzars ir pievienojies protestiem pret klimata pārmaiņām, ko organizē “dabas aizstāvju grupa”. Protestos politiķus aicinās aši rīkoties klimata pārmaiņu novēršanā, protesti sāksies ceturtdien Prāgā un, kā paredzēts, nozīmīgākā protestu diena būs sestdiena, kad pēcpusdienā paredzama plaša demonstrācija un satiksmes apturēšana Wenceslas laukumā Prāgā.

Viens no protestu organizētājiem, Filips Rozenkrancs, runājot par pulcēšanās iemesliem, teic:

“Visas nelielās aktivitātes rezultēsies sestdien Wenceslas laukumā. Notikumi apvienos gan ko svētkiem līdzīgu, gan protestu, apturot transporta kustību. Mēs izmantosim plašas pilsoniskas nepakļaušanās stratēģiju, lai panāktu mērķus, kas ir balstīti mūsu izpratnē par klimata krīzi.”

“Mums atlikuši vien daži mēneši, lai mainītu civilizācijas kursu oglekļa emisijas sakarā, un plaša pilsoniskā nepakļaušanās ir vienīgais ticamais ceļš, kā šīs pārmaiņas, šo kursa maiņu panākt! Sestdienas notikumi būs pirmā šāda veida akcija.”

Daudz ļaužu teiks, ka šis nav īstais laiks aktīvairīcībai, jo sestdien paredzēts plašs Karela Gota piemiņas pasākums.

“Mēs dzirdam šos iebildumus, un mēs cienām cilvēku tiesības skumt pēc Karela Gota. Mēs neplānojam izjaukt piemiņas pasākumus. Mēs ticam, ka mūsu rīcība ir ļoti, ļoti nozīmīga, tā ir par mūsu dzīvi un nāvi, un mēs neplānojam mainīt mūsu protestu vietu, laiku un mērogi.”

“Piekrītu, ka paredzētie pasākumi būs traucējoši. Viena no mūsu galvenajām stratēģijām ir traucēt ierasto kārtību, ierasto darbību,. Jo viss ierastais mūs tuvina iznīcībai.
Patlaban notiek sestā masveida sugu izmiršana uz Zemes – šoreiz mūsu sabiedrības un oglekļa emisiju dēļ. Mēs vēlamies to apturēt, lai mums būtu iespēja dzīvei nākotnē!
Mūsu akcijas nav un nebūs vardarbīgas! Mēs neesam un nebūsim vardarbīgi pret cilvēkiem ne vārdos, ne darbos! Mēs nevienu nekaunināsim un neapvainosim. Mūsu rīcība vienmēr būs miermīlīga un pat nedaudz svinīga.”

“Sacelšanās pret izmiršanu” ir samērā jauns grupējums. Mūsu biedru skaits aug it raiti, mūsu saziņas platformā aktīvi darbojas ap 400 dalībnieku.

“Mēs darbojamies kā decentralizēta kustība vairāk nekā 60 valstīs. Ir komanda, kas koordinē vispārējo darbības stratēģiju, piemēram, nosakot starptautisko pretošanās sākšanu (7. oktobris). Bet – ik valsts un ik atsevišķa grupa var izvēlēties, vai viņi vēlas šiem datumiem pievienoties. Tā ir viņu izvēle, vai un kad rīkoties!”

(Tulkojums no angļu valodas)

Pievienot komentāru