Bezmaksas kociņi un zaļas virtenes: Antverpene mudina pilsētniekus pievērsties dārzkopībai

Rebecca Ann Hughes, Euronews Green | 20.05.2024

Koku audzēšanas bezmaksas programma Antverpenē ir daļa no vietējās pašvaldības iniciatīvas Neighbourhood in Bloom.

Antverpene mudina iedzīvotājus pievērsties videi, dāvinot tiem kokus

Līdz 30. septembrim Beļģijas pilsēta iedzīvotājiem, kuriem ir pieejams dārzs vai neapzaļumota vieta, kur tos iestādīt, dāvās 2000 koku.

Projektam izvēlētas 20 koku sugas, kas labi iekļaujas pilsētvidē. Īsa anketa par pieejamo platību un saules gaismu palīdz noteikt, kurš koks attiecīgajai vietai ir vispiemērotākais.

Ir cerība, ka šī iniciatīva vasarā palīdzēs atvēsināt pilsētu, uzlabos gaisa kvalitāti un radīs vairāk vietu gan putnu ligzdošanai, gan citu sugu dzīvotnēm. Šis projekts daudziem jau ir pazīstams, jo pagājušajā vasarā to “sāka” šim nolūkam veidotais atraktīvais, zaļumiem rotātais tramvajs.

Tramvajs, kas kursēja 1. līnijā, uz vienu dienu tika pārvērsts par krāšņu pārvietojamu dārzu, kur augi bija izvietoti visās pieejamajās vietās, lai aicinātu iedzīvotājus pievērsties pilsētas apzaļumošanai.

Kāpēc Antverpene veicina urbāno dārzkopību?

Bezmaksas koku programma Antverpenē ir daļa no vietējās pašvaldības iniciatīvas “Kaimiņi ziedošā apkaimē (Buurt in Bloei). Programmas mērķis ir mudināt iedzīvotājus iesaistīties dārzkopībā, lai pārveidotu pilsētu par zaļāku un veselīgāku dzīvesvietu.

Iniciatīvas ietvaros Antverpenes dome visiem topošajiem pilsētas dārzkopjiem bez maksas piedāvā arī “fasādes dārzus”.

Ļaudis, kas dzīvo pilsētas centrālajā daļā, var lūgt, lai padome viņiem piedāvā stādus, vītnes, ko iekārt starp mājām pāri ielām, un kokus. Padome piedāvās arī finansiālu palīdzību tiem, kas vēlas iegādāties lietus ūdens savākšanas mucas, lai laistītu savus dārzus.

Šī programma tiek īstenota atkārtoti pēc lieliem panākumiem 2022. gadā, kad Antverpenes iedzīvotāji smēlās iedvesmu izveidot vairāk nekā 200 fasāžu dārzus, 170 kokaugu platības un 100 virtenes. Runājot par dārzu ierīkošanu, kvartāla padome ir atbildīga par ietvju plākšņu pacelšanu, augsnes uzklāšanu un stādīšanu, savukārt iedzīvotājiem pēc tam ir jāuztur krūmi un apstādījumi.

Kādas ir priekšrocības, ko sniedz pilsētas dārzi?

Apstādījumu papildināšana pilsētvidē ir ne tikai estētiski pievilcīga. Augi un koki palīdz pazemināt temperatūru pilsētās un samazina tā saukto “pilsētas siltuma salas” efektu, kad cilvēku darbības rezultātā pilsētu teritorijas ir ievērojami siltākas nekā apkārtējie lauku rajoni.Tie arī samazina piesārņojumu un palīdz padarīt gaisu tīrāku. Iespējams, ka mazais zaļais pleķītis piesaistīs arī putnus, vāveres un daudzus kukaiņus.

Pat piecas minūtes, ko pavada pilsētas dārzā, uzlabo garastāvokli un garīgo labsajūtu.

https://www.euronews.com/green/2024/05/13/a-foliage-filled-tram-and-free-plants-how-antwerp-is-encouraging-residents-to-be-urban-gar

Pievienot komentāru