2023. gada 19. decembrī Ministru kabinetā (MK) atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātos noteikumu grozījumus, kas paredz aktualizēt MK noteikumos* iekļauto ūdensobjektu** sarakstu, kuros laikā līdz 2027. gadam pastāv risks nesasniegt labu ekoloģisko stāvokli, ja slodze uz šiem ūdensobjektiem nemazināsies vai ja papildu slodze pasliktinās pašreizējo stāvokli.
Latvijas teritorija iedalīta Daugavas, Gaujas, Lielupes un Ventas upju baseinu apgabalos. Lai sekmētu ilgtspējīgu, ar ekonomiskās attīstības interesēm sabalansētu ūdens resursu apsaimniekošanu, tiek izstrādāti upju baseinu apgabalu apsaimniekošanas plāni. Neatņemama šo plānu sastāvdaļa ir saraksts ar riska ūdensobjektiem, kuros konstatēts risks nesasniegt atbilstoši Ūdens apsaimniekošanas likumam noteiktu labu virszemes ūdeņu stāvokli. Upju baseinu apgabalu apsaimniekošanas plānu 2022.-2027. gadam izstrādes laikā precizēts un ievērojami papildināts upju un ezeru ūdensobjektu tīkls; ūdensobjektu kopējais skaits ir ievērojami pieaudzis. Veicot būtiskus uzlabojumus upju un ezeru ūdensobjektu kvalitātes novērtējuma metodikās, notikušas izmaiņas arī riska ūdensobjektu sarakstā. Risks nesasniegt labu kvalitāti upju un ezeru ūdensobjektos galvenokārt pastāv ietekmētu biotopu (dažādu hidromorfoloģisko izmaiņu rezultātā) un ūdeņu piesārņojuma ar biogēniem*** dēļ, bet piekrastes un pārejas ūdensobjektiem būtiskākie riski ir pārrobežu ietekme un tādas ietekmes kā upju nestais piesārņojums, jūras uzkrātā piesārņojuma slodze.
Daugavas, Gaujas, Lielupes un Ventas upju baseinu apgabalos apsaimniekošanas plānu izstrādes laikā kopumā identificēti riska ūdensobjekti: Daugavas upju baseina apgabalā 131 upe vai to posmi un 127 ezeri; Gaujas upju baseinu apgabalā 61 upe vai to posmi un 21 ezers; Lielupes upju baseinu apgabalā 67 upes vai to posmi un 10 ezeri; Ventas upju baseinu apgabalā 89 upes vai to posmi un 24 ezeri, kuriem dažādu slodžu samazināšanai nepieciešams veikt vienu vai vairākus pasākumus. Daļa no tiem kā riska ūdensobjekti bija noteikti jau iepriekšējos apsaimniekošanas plānos, citi riska objektu sarakstā ietverti pirmo reizi.
Riska ūdensobjektu sarakstā aktualizēta arī informācija par ūdenstilpju teritoriālo iedalījumu atbilstoši 2021. gada 1. jūlijā īstenotajai administratīvi teritoriālajai reformai un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras uzturētajā Vietvārdu datubāzē pieejamai informācijai par ūdensobjektu nosaukumiem.
Apstiprinātie apsaimniekošanas plāni 2022.–2027. gadam pieejami VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” tīmekļvietnē: https://videscentrs.lvgmc.lv/lapas/udens-apsaimniekosana-un-pludu-parvaldiba#58821703.
* 2011. gada 31. maija noteikumos Nr. 418 “Noteikumi par riska ūdensobjektiem”
** Vārds “ūdensobjekts” šajā kontekstā apzīmē ūdensteci (upe, strauts, kanāls vai to posms), ūdenstilpi (ezers, dīķis, ūdenskrātuve vai to daļa), kā arī pārejas ūdeņus vai piekrastes ūdeņu posmu.
*** Augu barības vielas (biogēnie elementi jeb biogēni) ir ķīmiskie elementi vai to savienojumi, ar kuriem barojas augi. Pie galvenajām barības vielām pieder: slāpeklis, sērs, fosfors, kālijs, kalcijs, magnijs, un dzelzs.