Aizmirstiet par oglekļa pēdu! Svarīga ir jūsu mestā klimata ēna...

Kieran Mulvaney, National Geographic | 28.12.2023

Klimata krīze ir tik plaša un nopietna, ka atsevišķas darbības var šķist bezjēdzīgas: piemēram, vai LED apgaismojums mājoklī vai automašīnas riepu piepumpēšana patiešām var palīdzēt glābt polārlāčus?

Viens no populārākajiem rīkiem, kas indivīdam palīdz novērtēt ieguldījumu klimata pārmaiņu mazināšanā, ir oglekļa pēdas nospieduma kalkulators. Tiešsaistē pieejami simti šādu kalkulatoru, kas ļauj ievadīt dažādus datus, piemēram, kāda veida transportu izmantojat, lai nokļūtu darbā, cik bieži lietojat sarkano gaļu un vai mazgājat drēbes aukstā ūdenī.

Kritiski noskaņotie klimata aktīvisti apgalvo, ka koncentrēšanās uz oglekļa dioksīda pēdu ir labākajā gadījumā laikietilpīga, sliktākajā – bezjēdzīga. Tā vietā kā atšķirīga alternatīva ir parādījusies klimata ēna.

Klimata ēnu kā jēdzienu radīja Portlendā, Oregonā dzīvojošā rakstniece Emma Patī (Emma Pattee), jēdziena mērķis ir sniegt priekšstatu par visu savu izvēļu kopumu un to ietekmi uz planētu.

Kas ir klimata ēna? 

2021. gadā tapušajā rakstā E. Patī sīki izklāstījusi savu koncepciju, kā novērtēt indivīda ietekmi uz klimatu: “[Jūsu klimata ēna ir] tumša figūra, kas stiepjas aiz jums. Visur, kur ejat, tā seko, uzskaitot ne tikai jūsu gaisa kondicioniera lietošanu un automašīnas degvielas patēriņu, bet arī to, kā jūs balsojat vēlēšanās, cik bērnu vēlaties, kur strādājat, kā ieguldāt naudu, cik daudz runājat par klimata pārmaiņām un vai jūsu vārdi pastiprina steidzamību, apātiju vai noliegumu.”

Jo lielāka ēna, jo lielāka indivīda ietekme par labu planētai.

Piemēram, uz jumta uzliekot saules paneļus, jūs varat samazināt oglekļa dioksīda pēdas nospiedumu, jūsu klimata ēna pieaugs, ja par savu izvēli runāsit ar kaimiņiem. Sociālā ietekme, ko radītu tikai saules paneļu uzstādīšana vien (kā process), ietekmētu jūsu ēnas lielumu. Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuriem ir saules paneļi, mudina apkārt dzīvojošos (kaimiņus) uzstādīt savus.

Īsāk sakot, tā vietā, lai stimulētu tikai individuālu rīcību, jūsu klimata ēna pieaug, ja šī rīcība apzināti vai citādi iedvesmo citus.

Oglekļa pēdas problēma

Oglekļa pēdas kalkulatori būtībā izceļ individuālas darbības, ignorējot lielo rūpniecības nozaru ietekmi vai valdību vietu to ierobežošanā. Piemēram, oglekļa pēdas nospieduma kalkulatoru kritiķi apgalvo, ka tos ir izmantojuši naftas uzņēmumi, lai novirzītu vainu un uzmanību no uzņēmumiem uz parastiem patērētājiem.

“Oglekļa pēdas nospiedums ir kvantitatīvs taisnīguma rādītājs,” skaidro Dabas aizsardzības organizācijas (The Nature Conservancy) zinātniece un Teksasas Tehniskās universitātes profesore Katarīna Haihoe (Katharine Hayhoe). “Cilvēki to izmanto, lai justos labi, ko mēs visi vēlamies, kad jūtamies nobijušies, satraukti vai noraizējušies. Bet tad to pārvērš mērauklā, lai spriestu un vērtētu citus.”

Viens no problemātiskākajiem aspektiem saistībā ar oglekļa pēdas nospieduma aprēķiniem, ir fakts, ka daudziem cilvēkiem oglekļa pēdas var būt lielākas. (...)

https://www.nationalgeographic.com/environment/article/climate-shadow-carbon-footprint

Pievienot komentāru