2021.gada sēne - smailā stiklene

myko.ldm.gov.lv | 25.01.2021

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2021 ir izvēlējusies smailo stikleni (zinātn. nosaukums Hygrocybe conica). Tā ir Latvijā visbiežāk sastopamā un visvieglāk atšķiramā stikleņu suga. Cepurītes krāsa variē no dzeltenīgas līdz oranžai un pat izteikti sarkanai. Tomēr ir kāda pazīme, pēc kuras smailā stiklene viegli atšķirama no citām stikleņu sugām: šai sugai un arī tās varietātēm augļķermeņi ievainojumu un iespiedumu vietās melnē.

Izvirzot šo sugu, vienlaikus aicinām pievērst uzmanību visai stikleņu ģintij. Kādēļ tieši stiklenes?
- Stiklenes aug zālainās vietās: pļavās – gan sausās, gan mitrās; ganībās, pilsētu zālienos, arī mežos un zāļu purvos. Daudzās Eiropas valstīs stiklenes ir īpaši aizsargājamo sugu sarakstos – gan atsevišķas sugas, gan visa ģints. Tās ir vecu, tradicionāli apsaimniekotu, daļēji dabisku zālāju indikatorsuga. Galvenie draudi tām ir biotopu izzušana un to kvalitātes samazināšanās, zemes izmantošanas izmaiņas un tās piesārņojums ar slāpekli. Mūsdienu lauksaimniecības metodes - intensifikācija, lielāka mēslošanas līdzekļu un/vai pesticīdu lietošana, uzaršana - tās visas nelabvēlīgi ietekmē daudzu vērtīgos dabiskos zālājos augošu sēņu sugu populācijas.
- Stiklenes ir ļoti skaistas, tās piesaista dabas vērotāju uzmanību.
- Neviena no stiklenēm nav nopietni ņemama kā ēdamā sēne, tāpēc atkrīt šis mikologam apnicīgais jautājums.
- Stiklenes sugu vismaz daļā gadījumu var noteikt arī pēc makroskopiskajām pazīmēm, bez mikroskopēšanas.
- Ir interesanti meklēt Latvijai jaunas stikleņu sugas – šobrīd to ir zināmas 20, bet Ziemeļvalstīs - kopumā ap 50. Gandrīz visas tās varētu būt sastopamas arī Latvijā.
Izmantots Initas Dānieles foto no oriģinālraksta

2021.gada sēne - smailā stiklene

Pievienot komentāru