11.-17. novembris

Zemeunvalsts.lv | 17.11.2023
Par esošajiem un gaidāmajiem notikumiem
 
### 23. novembrī LBTU Meža un vides zinātņu fakultātē LMSP 8. Starptautiskā konference Izmaiņas un risinājumi vides politikā ilgtspējīgai, klimatneitrālai ekonomikas attīstībai
https://www.zemeunvalsts.lv/8-starptautiska-konference-izmainas-un-risinajumi-vides-politika-ilgtspejigai-klimatneitralai-ekonomikas-attistibai-
 
### 30. novembrī LBTU aulā Meža nozares konference 2023
 
### Līdz 3. decembrim aicinām nobalsot par Eiropas Gada koku
https://www.eiropasgadakoks.lv/balsojums-1
 
### 25. novembrī pianista Andreja Osokina un aktiera Gundara Āboliņa literāri muzikāla kompozīcija Sajūtu spēles Jaunmoku pils Kolonnu zālē
 
Par oficiālo

https://www.lvm.lv/vakances/valdes-konkurss
Akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” valdes locekļu/-les kandidātu/-es atlases un novērtēšanas process sastāvēs no vairākām kārtām, un to īstenos atlases konkursa nominācijas komisija un personāla atlases kompānija sabiedrība ar ierobežotu atbildību Pedersen&Partners
 
Lai iepazītos ar Latvijas mežzinātnes darbu un nākotnes plāniem, piektdien, 17. novembrī Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā Silava notiks zemkopības ministra Armands Krauzes vizīte.
 
VARAM organizēs Eiropas Savienības fondu finansētu piecu semināru ciklu “Sabiedrības līdzdalība pašvaldību normatīvo aktu izstrādē, attīstības plānošanā un īstenošanā” Latvijas plānošanas reģioniem un pašvaldībām, lai celtu pašvaldībās nodarbināto speciālistu kapacitāti Pašvaldību likuma piemērošanā.
 
Par aktuālo nozarē
 
https://neatkariga.nra.lv/intervijas/436413-kokrupnieki-krievijai-un-baltkrievijai-piemerotajas-sankcijas-paradijusas-lielas-spraugas
Šeit ir jārunā par tirgiem, kuros kokrūpniecība realizē savus produktus. Iemesls, kāpēc mums situācija šobrīd ir sliktāka nekā daudzām citām apstrādes rūpniecības nozarēm, ir skaidrojams ar to, ka vairāk nekā puse produkcijas, rēķinot gan pēc fiziskā apjoma, gan pēc naudas, tiek realizēta būvniecības tirgū. Divi pārējie tirgi ir tieša vai netieša loģistika un tieša vai netieša enerģētika. Ja vēl pirms pāris mēnešiem biju salīdzinoši “optimistisks”, ka mums ir dziļas problēmas divos no trim tirgiem, tad šobrīd es varu teikt, ka mums ir problēmas visos trijos.
 
Zemkopības ministrija sadarbībā ar Latvijas Zinātnes padomi, pamatojoties uz Latvijas Republikas Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 560 “Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība” 17. punktu, atkārtoti izsludina atklātu projekta pieteikuma konkursu Valsts pētījumu programmas “Vietējo resursu izpēte un ilgtspējīga izmantošana Latvijas attīstībai” 2023.-2025. gadam īstenošanai.
 
No sākuma LVM Ziemeļlatgales reģiona Žīguru iecirkņa vecākajam mežkopim Aldim Zarembam uzprasos, vai varu drusku pabraukāt pa mežiem līdzi, ar to domājot kādu stundiņu, tomēr beigās pavadām kopā visu dienu, izbraukājot tuvos un tālos Žīguru mežus.
 
Stafetē Lāpa veiklībā un ātrumā sacenšas fakultāšu komandas 5 skrējēju sastāvā, startējot un finišējot Jelgavas pils pagalmā. Kā stafetes kociņu studenti izmanto gaismas lukturīšus, kas viens otram tiek nodoti stafetes maiņas brīdī, bet savukārt stafetes distance ir izgaismota ar lāpām.
 
Par piesardzības svarīgumu
 
Kad zvaigznes saliekas tā, ka pirmo reizi saskaros ar kādu lietu, tad tās lietas nāk paciņās – pa vairākām kopā. Tā arī pēdējā mēneša laikā pirmo reizi kāds pamanījies kaut kur nokopēt manu kredītkarti un Eiropā pamatīgi patērēties. Par laimi, banka diezgan operatīvi problēmu pati identificēja un pazaudēto naudu atmaksāja. Ar nepatīkamu krāpšanas mēģinājumu saskāros šonedēļ arī darbā. Bet vakar notika kas sevišķi īpatnējs.
 
Par vilkiem
 
Latvijā mēs nedrīkstētu nonākt līdz situācijai, kad mums jābaidās no vilkiem, bet nevis otrādi...
 
Par vides jautājumiem
 
Jau tuvākajā laikā Latvijai būs jāmeklē veidi, kā samazināt atkritumu poligonos noglabājamo atkritumu daudzumu, jo, saskaņā ar Eiropas Savienības izvirzītajiem mērķiem aprites ekonomikas sekmēšanā, līdz 2035.gadam poligonos noglabājamo atkritumu daudzums ir jāsamazina līdz 10%. Tas nozīmē, ka valstiskā līmenī būs jāmeklē veidi, kā šo apjomu samazināt un iesaistīties tajā var ikviens Latvijas iedzīvotājs. 
 
Slīteres Nacionālajā parkā starp Košragu un Pitragu ir atklāta jauna sēņu suga Latvijā – Irpicodon pendulus. Iedzeltenās krāsas sēni, kas atgādina filigrānu žabo ar zobiņiem, pamanīja un noteica Dabas aizsardzības pārvaldes speciālists Ritvars Rekmanis un vietējais iedzīvotājs Pēteris Dambergs, sēnes sugu apstiprināja mikologi – Ivars Leimanis un Diāna Meiere. Lai suga tiktu iekļauta Latvijas sēņu sarakstā, jāievāc sēnes paraugs un jānogādā Latvijas Nacionālajā dabas muzejā.
 
Upes ir viena no lielākajām Latvijas vērtībām, kas ne tikai priecē ar skaistiem ainavas skatiem, bet galvenokārt ir nozīmīga ekosistēmas daļa. Taču, lai arī cik daudz būtu izdarīts upju aizsardzības jautājumos, Latvija noteikti joprojām atpaliek upju atjaunošanā un to ekosistēmu saglabāšanā, salīdzinot ar mūsu kaimiņvalstīm. Vēl aizvien dzīvojam ar pārliecību, ka viss dabā ir kārtībā un notiek saskaņā ar dabas likumiem, taču neapzināmies, cik ļoti viss ir mainījies – gan dabiskās īpašības, gan ekoloģiskā stabilitāte.
 
Zeltainā krokaine, centrbēdzes flēbija, sausā krustoderma, ziemeļu klimakociste, melnējošā cietpore, priežu cietpiepe, lapkoku svečtursēne – tās ir tikai dažas no retajām sēņu sugām, kas tika novērotas pārgājiena laikā.
 
Slīteres nacionālajā parkā starp Košragu un Pitragu atklāta Latvijā jauna sēņu suga – 'Irpicodon pendulus', informēja Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Sēne visbiežāk atrodama Skandināvijas valstīs, bet, piemēram, Igaunijā tā konstatēta trīs reizes.
 
Par sviestu vai tukšumu aktīvās galvās
 
Reaģējot uz publiskajā telpā izskanējušo informāciju par Klimata un enerģētikas ministrijas plāniem izcirst vecos mežus, iniciatīva “100 kailcirtes” aicina uz veco mežu aizstāvības protestu. Klusais protests “Par veco mežu aizsardzību” notiks 21. novembrī pulksten 13.00 pie Latvijas Republikas Ministru kabineta ēkas. 
 
Par sadarbību
 
Lai sekmētu mijiedarbību starp akadēmisko un biznesa vidi nākamo nozares speciālistu sagatavošanā, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU, iepriekš LLU) Meža un vides zinātņu fakultāte (MVZF) un SIA Ziemeļlatvijas meži arī šajā studiju gadā turpina sadarbību, organizējot mežiglītības lekcijas un inovāciju ideju konkursu LBTU studentiem.
 
Pirmdien Rīgas mērs Vilnis Ķirsis kopā ar Rīgas 45. vidusskolas Jaunsargu vienību un pašvaldības uzņēmuma “Rīgas meži” pārstāvjiem izraudzīs galvenās Rīgas Ziemassvētku Egles. Tās rotās Doma laukumu un Rātslaukumu. Pirmo reizi Ziemassvētku egles tiks izvēlētas “Rīgas mežu” Gaujas mežniecības teritorijā – pie Siguldas novada Jūdažiem.
 
Par satiksmi un dažādiem ceļiem
 
Raidījuma Kas notiek Latvijā? cikla Kas jādara Evikas Siliņas valdībai? noslēdzošajā pārraidē par satiksmes un sakaru politiku ar bijušo satiksmes ministru Jāni Vitenbergu un viņa pēcteci Kasparu Briškenu diskutēja Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis, Latvijas Stividorkompāniju asociācijas padomes priekšsēdētāja vietnieks Āris Ozoliņš, Tet attīstības direktors Krists Avots un ceļu satiksmes drošības lietpratējs Oskars Irbītis.
 
...vilciena brauciens notiks caur Šauļiem un Jelgavu, līdz ar to šī maršruta vilcieni būs ērti pieejami gan galvaspilsētu iedzīvotājiem, gan pasažieriem, kas dodas uz vai no citām Lietuvas un Latvijas pilsētām.
 
Par vēsturi un vēstures zinātni
 
Mums ir svarīgi parādīt, ka vēstures pētnieku kopiena var pašorganizēties, valsts līmenī pieteikt savas problēmas un paust apņemšanos kopīgiem spēkiem meklēt risinājumus kritiskajai situācijai, kāda ir izveidojusies vēstures nozarē. Tas ir tikai kopīgas sarunas sākums...
 
Šā gada kongresa nosaukums ir Latvijas vēstures kongress, nevis Latvijas vēsturnieku kongress, jo mēs gribam runāt par visai nozarei sāpīgiem jautājumiem. Ar vēsturi nenodarbojas tikai vēsturnieki, un vēsturnieku radītās zināšanas izmanto ne tikai citi vēsturnieki, bet visa sabiedrība. Latvijas iedzīvotājus ārkārtīgi interesē vēstures jautājumi, ko apliecina ar vēsturi saistīto rakstu, televīzijas raidījumu, filmu, radio raidījumu auditorijas un grāmatu tirāžas. Vēstures jautājumi pēdējos gados ir kļuvuši politiski nozīmīgi. 
 
Baltijas valstu sajūtās joprojām jūtams netaisnīgums par okupāciju, deportācijām un visu citu. Turklāt Krievija jau gadiem mērķtiecīgi īsteno tādu ārpolitiku, kas savus noziegumus cenšas mazināt un pārvērst par baltiešu paranoju. Bet neviena sabiedrība nevar atveseļoties un atkopties, ja taisnīgums nav iestājies, – tik vienkārši zem paklājiņa nolikt to nevar...
 
Negrasos par patriotismu vīpsnāt, jo man tas nešķiet interesanti. Turklāt dažādos aforismu krājumos bieži iekļautais Semjuela Džonsona citāts Patriotisms ir pēdējais patvērums nelietim visbiežāk tiek saprasts kļūdaini, ignorējot vēsturisko kontekstu. Džonsona izteikums bija vēršanās pret konkrētu laikabiedru – politiķu – centieniem patriotisma jēdzienu izmantot savtīgās interesēs.
 
Rīgas domnieki apsver rakstnieka Viļa Lāča pieminekļa Meža kapos pagriešanu vai pārvietošanu pilsētvidē. Savulaik piemineklis Lācim – zvejnieka dēls uz bangojoša viļņa fona – tika uzstādīts tikai ar vienu mērķi, aizsegt skatu uz Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekli.
 
Aktuālais karikatūrās
 
 
 
 
 
 
 
 

Pievienot komentāru