Rietumvalstu meža nozares uzņēmumi kopš kara sākuma pārdevuši 13 uzņēmumus Krievijā

globalwoodmarketsinfo.com | 27.01.2023

Rietumu uzņēmumi sāka runāt par savu Krievijas aktīvu pārdošanu, nekavējoties iebilstot pret Krievijas iebrukumu Ukrainā. Aiziešana no Krievijas bija saistīta ne tikai ar politiskiem, bet arī ar ekonomiskiem iemesliem. Sankciju dēļ Krievijas rūpnīcas, kas piegādāja produkciju Rietumu tirgiem, palika bez noieta. Savukārt kravu pārvadājumu tarifu pieaugums, ko izraisīja lielāko konteineru kompāniju darba pārtraukšana ar Krievijas kravām, krasi sadārdzināja piegādes uz Āziju, kas ir Krievijas kokzāģētavu un celulozes uzņēmumu galvenais eksporta tirgus.

Ārvalstu uzņēmumu aiziešana no Krievijas 2022. gadā kopumā var izraisīt atsevišķu koksnes produktu nepietiekamību, ko pakāpeniski segs Krievijā ražoti kokmateriāli. Tomēr produkcijas kvalitāte būs zemāka, jo tiks pārtrauktas rietumvalstu patēriņa materiālu un komponentu piegādes.

Starp kokrūpniecības uzņēmumiem, kas atstāj Krieviju, ražošanas apjoma ziņā līderis ir Zviedrijas uzņēmums IKEA. Uzņēmumam Krievijā ir trīs rūpnīcas Ļeņingradas, Kirovas un Novgorodas apgabalā, kuru kopējā jauda ir 500 tūkstoši m³ slīpēto skaidu plātņu, 25 miljoni m2 skaidu plātņu, 190 tūkstoši m³ zāģmateriālu, 50 tūkstoši tonnu granulu un 25 tūkstoši m³ mēbeļu vienību gadā. Darījums par rūpnīcu pārdošanu varētu tikt noslēgts līdz 2023. gada pirmā ceturkšņa beigām, taču uzņēmums vēl nav paziņojis pircēju.

Somijas Metsä Group jau vasarā apturēja Metsä Svir kokzāģētavas darbību, kuras jauda ir 280 tūkstoši m³ zāģmateriālu un 150 tūkstoši m³ šķeldas. Pašlaik rūpnīca nedarbojas, bet uzņēmums nav publiski paziņojis par aktīvu pārdošanu. Tajā pašā laikā saskaņā ar Lesprom Network informāciju Metsä Group mežizstrādes uzņēmums Metsä Forest Podporožje ir atsācis darbību, lai gan mazākā apjomā.

Stora Enso pārdeva Setnovo un Setles ražotnes ar kopējo jaudu 350 tūkstoši m³ zāģmateriālu un 65 tūkstoši tonnu granulu Krievijas uzņēmuma vadībai. Austrijas Mayr-Melnhof Holz 2023. gada sākumā pārdeva MM-Efimovsky rūpnīcu Ļeņingradas apgabalā ar 380 tūkstošu m³ zāģmateriālu un 58 tūkstošu tonnu granulu jaudu Krievijas uzņēmumam Aspek-Les.

Tajā pašā laikā Austrijas uzņēmums Kronospan, kuram valstī pieder piecas ražotnes ar vairāk nekā 1 miljona m³ OSB plātņu, 2 miljonu skaidu plātņu un 50 tūkstošu m³ laminētu skaidu plātņu ražošanas jaudu, turpina darbu Krievijā bez izmaiņām. Austrijas uzņēmums Egger nav pārtraucis savu divu Krievijas rūpnīcu darbību, kuru jauda ir 873 tūkstoši m³ skaidu plātņu, 350 tūkstoši m³ MDF, 15 miljoni m2 skaidu plātņu, 15 miljoni m2 lamināta un 55 miljoni m2 impregnēta papīra. Turcijas rūpnīca Kastamonu, kas atrodas Tatarstānas Republikā, ar 1 miljona m³ MDF un 35 miljonu m2 lamināta ražošanas jaudu joprojām darbojas.

Arī Šveices Krono Group turpina darboties Krievijas tirgū ar rūpnīcu Kostromas reģionā, kuras jauda ir 500 tūkstoši m³ MDF un 700 tūkstoši m³ skaidu plātnes. Iida grupai joprojām pieder 75% akciju Tālo Austrumu RFP grupā, kurai ir 2 miljoni m³ mežizstrādes jaudas, 240 tūkstoši m³ zāģmateriālu, 240 tūkstoši m³ finiera un 10 tūkstoši tonnu koksnes granulu gadā. Vācijas uzņēmumam PERI piederošā rūpnīca Noginskā netālu no Maskavas, kuras jauda ir vairāk nekā 2 miljoni garummetru veidņu siju, darbojas normālā režīmā. Krievijā turpina darboties Austrijas uzņēmums Hasslacher Norica Timber, kuram pieder Hasslacherles rūpnīca ar ražošanas jaudu 49,2 tūkstoši m³ zāģmateriālu, vairāk nekā 8 tūkstoši m³ finierkluču, 89 tūkstoši m³ šķeldas un 15 tūkstoši tonnu granulu.

Pērn celulozes un papīra rūpniecībā Krievijas tirgu pameta lieli Rietumu iepakojuma ražotāji. Tetra Pak nodeva trīs no savām Krievijas rūpnīcām ar kopējo jaudu 7 miljardi iepakojuma vienību vietējai vadībai, atsaucoties uz to, ka sankciju dēļ nav iespējams piegādāt ražošanas komponentus. Stora Enso pārdeva četras rūpnīcas ar 395 miljonu m³ gofrētā iepakojuma jaudu Novopak, kas pieder šo rūpnīcu vadītājiem. Arī norvēģu Elopak pārdeva rūpnīcu Krievijā ar 1,6 miljardu iepakojuma vienību jaudu gadā vietējai valdei. Amcor ir paziņojis par trīs savu rūpnīcu pārdošanu Krievijā. Somijas Huhtamaki pārdeva savu uzņēmumu Krievijā par 151 miljonu euro Espetina. Īrijas Smurfit Kappa Group paziņoja par izstāšanos no Krievijas tirgus un pārtrauca savu trīs rūpnīcu darbību, kuru jauda ir 220 miljoni m2 gofrētā kartona un 40 miljoni m2 iepakojuma. Sylvamo pārdeva Svetogorskas celulozes un papīra rūpnīcu ar jaudu 700 tūkstoši tonnu uzņēmumam Pulp Invest. Austrijas uzņēmums Mondi pārdeva savu iepakojuma biznesu Krievijā (neskaitot Mondi SLPKGotek Group par 1,6 miljardiem rubļu.

Ārvalstu uzņēmumiem ir sarežģītāk pārdot aktīvus Krievijā, ja tie ir ļoti vērtīgi. Pat ja pircējs tiek atrasts, darījums ir jāapstiprina Krievijas Federācijas Valdības komisijai ārvalstu investīciju kontroles jautājumos. Saskaņā ar Finanšu ministrijas 2022. gada 22. decembra prasību pārdošanai jābūt ar vismaz 50% atlaidi. Tāpēc meža nozares nozīmīgu aktīvu pārdošana var būt apgrūtināta. Saskaņā ar laikraksta Financial Times sniegto informāciju, ņemot vērā nepieciešamību saņemt valdības apstiprinājumu pārdošanai, daudzas ārvalstu bankas nevarēja pārdot savus Krievijas aktīvus un bija spiestas turpināt darbību. Tas varētu arī kavēt darījumus, kas tika noslēgti pirms valdības jaunajām prasībām – tā kā jau saskaņotās pārdošanas cenas varētu samazināties uz pusi, varas iestādēm īstenojot lielāku ietekmi uz darījumiem. FT norāda, ka saskaņā ar šiem nosacījumiem Rietumu banku Krievijas aktīvus var iegādāties Krievijas valdībai pietuvināti uzņēmumi.

Meža nozarē ar jaunu prasību jau saskārās Austrijas uzņēmums Mondi, kas mēģina pārdot savu Mondi SLPK rūpnīcu, kuras jauda ir 1,1 miljons tonnu. Uzņēmums gatavojās to pārdot Viktora Haritonina uzņēmumam Augment Investments Limited par 1,5 miljardiem euro. Tomēr Krievijas valdība šo darījumu neapstiprināja, uzskatot cenu par pārāk augstu.

Vēl viens nozīmīgs aktīvs, par kura pārdošanu tika paziņots, ir International Paper piederošās 50% Ilim Group akciju. Uzņēmums pagājušajā pavasarī paziņoja par savu nodomu pamest Krieviju. Pašlaik jauna valdības prasība varētu padarīt pārdošanu pārāk nerentablu. Ilim Group ir lielākais meža nozares uzņēmums Krievijā, kura ieņēmumi 2021. gadā bija 180,3 miljardi rubļu (2,5 miljardi ASV dolāru).

Kā norāda uzņēmuma Strategy Partners partneris Pāvels Bilibins, ārvalstu uzņēmumu aiziešanas dēļ īstermiņā Krievijā var rasties atsevišķu preču trūkums, jo tiks sagrautas izplatīšanas un pārdošanas ķēdes. “Ilgtermiņā notiks aizvietošana ar importu, aizvietojot aizejošos ražotājus un aizpildot atbrīvojušās nišas ar citiem uzņēmumiem. Tie nākotnē novedīs ne tikai pie aizejošo tirgus spēlētāju daļas aizvietošanas, bet arī pie dažu pašlaik importēto pozīciju izspiešanas no tirgus,” viņš norāda.

Šai prognozei piekrīt arī SevLesPil kokzāģētavas ģenerāldirektora vietnieks ražošanas jautājumos Aleksandrs Konjuhovs. “Iespējams, ražošanas apjomi būs nedaudz mazāki, varbūt produkcija būs nedaudz zemākas kvalitātes,” viņš piebilst. Krievijas mežrūpniecības nozare saskaras ar problēmām, kas saistītas ar tehnoloģiju un iekārtu pieejamību, loģistikas maršrutu trūkumu un grūtībām novirzīt preces uz jauniem eksporta tirgiem.

Pievienot komentāru