90 miljonos ES mājsaimniecību ir mājdzīvnieki. Kā samazināt viņu radītās CO₂ emisijas?

Aoife Donnellan, Euronews Green | 15.06.2023

33% pasaules iedzīvotāju pieder mājdzīvnieki: kā aprēķināt to radītās CO₂ emisijas un ko varam darīt, lai tās samazinātu?

Saskaņā ar nesen veikto pētījumu aptuveni 90 miljonos mājsaimniecību Eiropas Savienībā mīt mājdzīvnieki, 33% cilvēku visā pasaulē ir suņu īpašnieki. Vai par labu videi mums vajadzētu pārskatīt īpašumtiesības uz mūsu mājas mīluļiem?

Vai mīļdzīvnieku turēšana ir videi kaitīgāka nekā lidošana ar lidmašīnu?

Luksemburgā bāzētās luksusa aviokompānijas Luxaviation vadītājs uzskata, ka mājdzīvnieki ir tikpat piesārņojoši kā ceļošana ar privāto lidmašīnu.

Uzstājoties FT Business of Luxury samitā 2023. gada maijā, Patriks Hansons apgalvoja, ka katrs viņa klients gadā vidēji rada 2,1 tonnu CO₂, kas ir tikpat, cik trīs suņu turēšana. Viņa aplēses iegūtas, izmantojot Maika Bernersa Lī (Mike Berners Lee) izstrādāto 2020. gada oglekļa pēdas nospieduma kalkulatoru.

Vides aizsardzības organizācija Greenpeace lēš, ka privātās lidmašīnas pēdējo trīs gadu laikā ir emitējušas kopumā 5,3 miljonus t CO₂, lidojumu skaits ir strauji pieaudzis – no gandrīz 119 000 2020. gadā līdz 573 000 – 2022. gadā.

Pastāv liela mājdzīvnieku īpašnieku skaita mainība, kas padara privāto reaktīvo lidmašīnu ietekmes salīdzinājumus, kā piemēram, Patrika Hansona veiktos, par neuzticamiem.

Tiesa, ka mājsaimniecību, kurās ir mājdzīvnieki, skaits ik gadu turpina pieaugt. 2023. gadā 66% ASV mājsaimniecību būs kāds mājdzīvnieks, kas ir par 10% vairāk nekā pēdējo 35 gadu laikā, salīdzinot ar 1988. gadā aplēstajiem 56%.

Kā nodrošināt, lai jūsu vai mūsu pūkainais draugs saudzīgi izturētos pret pasaules resursiem?

Kā emisijas ietekmē mājdzīvnieku barība?

Svarīgs faktors, kas jāņem vērā saistībā ar mājdzīvnieku turēšanas ietekmi uz vidi, ir barības izvēle. Saskaņā ar pētījumu par mājdzīvnieku barības patēriņu pasaulē dažādās valstīs ir liela dažādība.

ASV, kas ir viens no lielākajiem dzīvnieku barības tirgiem pasaulē, mājdzīvnieki galvenokārt tiek baroti ar vistas gaļu.

Spānijas tirgū priekšroka tiek dota liellopu gaļai, zivīm un vistas gaļai, kā arī jauktai mitrai barībai. Francijā, tāpat kā Spānijā, patērētāji dod priekšroku dažādām izvēlēm, savukārt Grieķijā un Čehijā patērētāji saviem suņiem izvēlas liellopu gaļu.

Pētījumi par mājas mīluļu barības ietekmi uz vidi ir ierobežoti, taču, izvēloties produktus ar mazāku gaļas saturu, emisijas parasti samazinās. Pētījumā, kas veikts 2022. gadā, secināts, ka, barojot 10 kg smagu suni ar mitro barību, ik gadu tiek radīts 6,541 kg CO₂ emisiju. Izvēloties sauso barību tam pašam sunim, emisijas samazinās līdz 828 kg CO₂.

Mājdzīvnieku barības tirgū arvien vairāk parādās ilgtspējīgas alternatīvas cilvēka labākajam draugam, piemēram, ēdieni no kukaiņiem un augu izcelsmes sastāvdaļām. Gaļas daudzuma samazināšana zoopārtikā pozitīvi ietekmēs vidi.

Kā izvēlēties videi piemērotu mājdzīvnieku?

Svarīgi ir arī nodrošināt, lai jūsu mājdzīvnieki būtu piemēroti jūsu vietējai videi. Gan kaķi, gan suņi var ietekmēt savvaļas dzīvniekus, medījot un vajājot citas vietējās radības, tāpēc ir svarīgi saudzēt apkārtējo ekosistēmu. Izvēloties jūsu klimatam piemērotu šķirni, kā arī tādu, kas neradīs apkārtnei liekas problēmas, ir iespējams arī samazināt nepieciešamību pēc pārmērīgām pastaigām vai nevajadzīgi biežas barošanas.

Pievienot komentāru